(mini)cyklovýjazd z Bratislavy na Moravu
4. - 5. august 2007


Už od návratu z Ukrajiny plánujem(e) výjazd na bicykloch. Ja a Jakub. Na začiatok skúsime len na dva dni. Ale hlavne prežiť jednu noc. Bez auta, bez stanu. Prišiel deň D. Je sobota, 4.8.2007. Na bicykli spacák, karimatka, "celta". Odchádzam. Sám. Devínska Nová Ves, Záhorská Ves...
ZAHORSKA-VES
V Záhorskej Vsi, na námestí s takýmto nezabudnuteľným názvom, Povodňové námestie, treba odbočiť doprava. Na Suchohrad. Vtedy som to nevedel.
SMEROVA-TABULA
Za Suchohradom však smerové tabule buď chýbajú, alebo sú zdemolované, alebo ako táto, odpočívajú v pokoji. Až po hranicu som nestretol ani jediného cyklistu. Na križovatkách sa nebolo koho spýtať na správny smer. Pomohla metóda: pokus - omyl. Břeclavou sa dalo ísť po jazdných pruhoch vyhradených pre cyklistov. Kedy sa bratislavské cesty dostanú na úroveň břeclavských? Nasledoval Jánov hrad, Lednice, Apollonov chrám a po 110 km kemp Apollo.
KEMP-APOLLO
Pani recepčná sa pýta, aký mám veľký stan. Stan nemám. Vysvetľuje mi, že nemá pre mňa voľnú chatku. Ale ja nechcem spať v chatke. Nevie aký druh ubytovania mi má naúčtovať. Kategóriu "pod širákem nevedem". Nespal som pod širákom, ale pod veľkým stromom.
UBYTOVNA
Bude v noci zima? Možno. Obliekam si na tričko aj bundu. V jednom vrecku mobil, v druhom fotoaparát, v treťom doklady... Ťažko sa spí takto obloženému. V spacáku (a v bunde) teplo. Vonku chlad. Budím sa už o 5.30. No horúca sprcha napravila všetky nočné útrapy. Tri grácie, Valtice... No pre mňa tu v nedeľu ráno o 8.00 nikto nemá pripravené raňajky. Pokračujem hladný cez prebúdzajúcu sa Břeclav do Lanžhotu.
SKOLA-LANZHOT
Školu tu majú peknú, ale reštauráciu otvárajú až o 10.00. V stávkovej kancelárii však čapujú aspoň pivo.
LEVARE-MALACKY
Možno som nemusel raňajkovať ani to pivo. Medzi Levármi a Malackami na mňa čakal takýto krásny vodotrysk. Možno s pitnou vodou. Zaplatia ju obyvatelia Veľkých Levár, alebo Malaciek?
SEDADLO
Cyklisti (a cykloturisti) sú celkom slušná komunita. Keď ma stretávajú, zdravia ma ZDAR. Škoda, že neviem, ako im mám odpovedať. Riešim to "civilným odzdravením". Aj kvôli tomuto sedadlu ma mnohí oslovili. Nechápu, ale nechcú vyskúšať. Prajem veľa zdravia ich sedacím svalom!
Po 210 km prichádzam naspäť do Devínskej...