Zasvätenie do situácie

AKTUALIZÁCIA!
15.10.2017, Bielorusko

8.7.2014, JAKUB odišiel na svoj najdlhší výlet. Na druhý breh rieky Styx...

Vítam Vás na stránkach o mojom a synovom poznávaní blízkeho a neskôr možno aj ďalekého okolia. Volám sa Milan a v najväčších problémoch nás v zahraničí rozosmieva a zachraňuje syn Jakub.

Mobil_foť! 2002 V lete som prvýkrát odišiel s desaťročným Jakubom na neorganizovaný výlet. Tri dni sme sa s autom túlali po Bojniciach, Rajeckých Tepliciach a Kremnici.

2003 V máji sme odišli vlakom už do ďalekej(šej) cudziny. Do Prahy. Zase to boli tri zaujímavé dni v krásnom meste.

2004 S týmito skúsenosťami sme si kúpili stan. Čínsky. V hypermarkete. A v lete sme s autom plným spacákov, karimatiek a obáv preskúmali južnú Moravu a južné Čechy. Každú noc v inom kempe. Zlín, Telč, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Šumava a nočná búrka pri priehrade Lipno. Vtedy sme prežili prvý, ale nie poslednýkrát, nočnú evakuáciu z premokajúceho, čínskeho stanu do auta.

2005 V júli v nás už hlodala potreba spoznať neobvyklé destinácie. Kúpil som slovensko-poľský slovník, bedeker o Poľsku, už aj plynový varič a s teplým oblečením vyrážame do chladného Poľska. Ale len po poisťovňu v Karlovej Vsi. Tam som do cestovného poistenia nahlásil ako miesto pobytu Chorvátsko. Asi ako poslední slováci sme totiž dovtedy neboli ani tam. Sedem nocí v borovicovom kempe v Biograde a na ceste domov ešte párhodinové spoznávanie Plitvických jazier.

Chorvátsko na nás urobilo dobrý dojem. Dokúpil som ešte stoličky, stôl a v auguste naspäť k Jadranu. Prvá prestávka a aj noc pri Balatóne. Nekonečné prechádzky po pieskovom dne a voda stále len po pás. Druhá noc už bola na "trochu" kamenistom ostrove Krk. Talianom v karavanoch sa tam páčilo. Lenže keď nám nočný vietor pritláčal strechu stanu na tváre a kvapky dažďa sa na podlahe spájali do súvislých jazierok, prišiel čas na presun do auta. Boli 2hod a 15min po polnoci. Doteraz sa mi nepodarilo na tú hroznú noc zabudnúť.

September sme zahájili konečne v Poľsku. Koncentračný tábor Osvienčim... K tomu nemám komentár. To treba vidieť.

2006 Jakubovi začali prázdniny. V servise nám skontrolovali bicykle a v polovici júla už boli spútané na streche auta. Všetci išli na juh. My trošku na sever. Do Holandska. Hoci je to krajina plná vody, v kanáloch, nás tam čakalo horúce leto. Z kempu, 15 km severne od Amsterdamu, každé ráno vyrážame na bicykloch do okolia. Skanzen veterných mlynov, Amsterdam... Možno to raz popíšem na samostatnej stránke. Už je jej otvorenie v ľavej strane monitora pripravené.

V auguste som si preštudoval knihu o Rumunsku. Tradične s Jakubom a stanom, nás auto unášalo nočným Maďarskom k rumunským hraniciam. Zastavuje nás hraničná kontrola. Informačné tabule nás vítajú v Srbsku. Na diaľnici sme si nevšimli odbočku do Szegedu a ďalej do Rumunska. Mohli sme sa síce do Rumunska dostať aj cez Srbsko, ale... Však sme ešte neboli ani v krajinách balkánskych bratov. Začala nám exkurzia po Srbsku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine, Chorvátsku, Slovinsku.

2007 Nedávno som čítal prvý článok o Transsibírskej magistrále. Ale naše nohy neboli dovtedy východnejšie ako v Košiciach. Cestopisy na internete však stále povzbudzovali chuť ísť na východ. No je to trošku o inom, ako blúdiť po zvyšku Európy. Na každého čaká vybaviť si oficiálne pozvanie, vízum. Dokonca aj lístok na vlak si treba kupovať s pasom v ruke. Za vhodný tréning som pokladal prekročiť hranice na Ukrajinu. Prečítal som zase veľa informácií o (U)krajine so žlto-modrou zástavou. Stačí, keď sa do vyhľadávača napíše meno Ulaher(ova). Ďakujem.

Stále nechápete, prečo vznikla táto stránka? Jakub sa často túla. Nie po svete. Po sídlisku. Preto som presne pred týždňom kúpil knihu Tvorba www stránek pro úplné začátečníky a po štyroch večeroch štúdia píšem túto technicky a obsahovo amatérsku stránku. Dúfal som, že keď ma Jakub uvidí pracovať, zaujme ho to a... Nezaujalo. Ja tu ťukám štvordňové vedomosti a on sa asi čuduje, prečo sa ten starý pán snaží spriateliť s počítačom. Dobre vie, že doteraz neviem ani pripojiť prílohu k e-mailu, neviem používať icq a z elektroniky najčastejšie používam holiaci strojček.

Prajem Vám pekný deň!
Milan Stratený